Главная » Статьи » Мои статьи

Використання технік арт – терапії у роботі практичного психолога навчальних закладів освіти

Джерелом натхнення для людини є сама творчість, а сам процес приносить стільки радості, що майстер клас на базі ДНЗ «Ромашка» пройшов для практичних психологів району в стані «потоку», глибокого задоволення своєю діяльністю !!! (дивіться фотографії)

    Дякую, Івану  Білостоцькому, засновнику студії «Гра СВІТЛА»  www.igrasveta.com.ua   за можливість і дуже  м'який, красивий, ефективний метод, техніку виходу за рамки звичного і буденного, яку вже впроваджують психологи   ДНЗ «Ромашка», ДНЗ «Золоті зернята» у  своїй роботі.

         Ланцюжок добра, радості, росту, підтримки та корисності, так і працює, від людини до людини!!!  Рекомендую практичне освоєння сучасних арт - терапевтичних методів!!! Це шанс висловити перебування «тут і зараз» найбільш ризикованим, самим творчим способом, який доступний вашій уяві, і що дозволяє ефективно вирішувати різні завдання:

• це тактильне розслаблення;

• це спосіб задіяти ресурс дитинства;

• це швидкий спосіб налагодити контакт навіть з неговірким співрозмовником;

• це безпечний варіант зняття стресу, агресії, страху;

• це спосіб зняття внутрішньої напруги, втілення його на несвідомо-символічному рівні, що підвищує впевненість в собі і відкриває нові шляхи розвитку;

• це пошук ресурсних можливостей;

• це діагностика по продуктам творчості;

• це «АГА-Ефект»;

• це  J

«Нерідко руки самі знають, як вирішити головоломку, яку марно намагався вирішити інтелект»

                                                                                                                                                      К. Г. Юнг

Арт - терапія - це область ліній, форм і образів - говорить нам про те, що дуже складно висловити за допомогою слів.  

Керуйте своїми ресурсами! Пробуйте !!!

Арт – терапія безпечний та екологічний  метод надання психологічної   допомоги через художню  творчість, який не має протипоказань і обмежень, не вимагає наявності художніх  здібностей, тому є доступним  і зрозумілим для кожного. Проте, не зважаючи на усю свою простоту і доступність, арт  -  терапія є глибинним методом впливу, розвитку і змінення свідомих і неусвідомлюваних сторін психіки особистості під дією різних форм мистецтва.   

Арт – терапія: 

-                        сприяє самовираженню і спрямована на зцілення психіки дитини.

-                        зцілюючим  фактором є сам процес творчості, спонтанне самовираження.

-                       Однією з переваг арт-терапії є розвиток власного потенціалу, гармонізація внутрішнього стану, виявлення  та активізація прихованих вмінь та здібностей дитини. 

 

 

Арт - терапевт  – це психолог, психотерапевт,  який використовує  у своїй роботі методи мистецтва, пройшов спеціальне навчання і  відповідну сертифікацію з напрямку   арт-терапії ( Наприклад, навчання: http://seminarov.net/8-oktyabrya-racionalno-intuitivnoe-risovanie-v-praktike-psixologa-obuchayushhij-kurs-sertifikat.html    8 октября Рационально-интуитивное рисование в практике психолога, обучающий курс, сертификат  та  25-26 октября Песочная психотерапия в работе психолога, сертификат;  або   http://tararina.com ).

 

.

 

 

Що робить арт – терапевт,  психолог  для досягнення результату?

Пропонує людині проявляти себе творчо —  тим самим він закликає висловлювати почуття і думки за допомогою дій з художніми матеріалами, створення образів і подальшої взаємодії з ними, фахівець створює довірче простір для саморозкриття, подальшого дослідження, допомагає людині осмислити творчий процес і його результат, побачити аналогії з внутрішнім світом, досвідом міжособистісних відносин, вирішити конкретні проблеми. Образи, створювані людиною, — це ключі до розуміння. Вони несуть інформацію про внутрішній світ і самі по собі діють цілюще. Образи не тільки показують внутрішні конфлікти або архетипічні мотиви, але і допомагають прийти до розуміння ситуації, в якій людина перебуває, а потім знайти ресурси, способи впоратися з нею, відкрити нову ефективну стратегію поведінки.

Чим арт-терапія відрізняється від інших методів?

Психологи різних напрямків використовують малюнки в якості проективних тестів для діагностики, оцінки психологічного стану. В арт-терапії  художні прояви розглядаються в якості аналога вільних асоціацій і вказують на несвідомі конфлікти. Тут важливий творчий процес, супроводжуваний переживанням емоцій і активізацією когнітивних функцій. Творчість з давніх часів використовувалося як цілюща практика, заснована на здатності психіки до саморегуляції. При цьому метод використовує також усі досягнення вербальної психотерапії  та  психології.

Як людині зрозуміти, що це саме його метод?

Арт-терапія покликана допомогти дітям і дорослим, які зіткнулися з труднощами у вербалізації своїх почуттів і думок. Складні теми можуть спочатку відкритися через художню експресію і вже потім бути проговореними і осмисленими.

 

 

У структурі арт-терапевтичного заняття виділяються дві основні частини:

 

- Одна - невербальна, творча, неструктурована. Основний засіб самовираження - образотворча діяльність (малюнок, живопис). Використовуються різноманітні механізми невербального самовираження та візуальної комунікації (70% ).

- Інша частина - вербальна, апперцептівная і формально більш структурована. Вона передбачає словесне обговорення, а також інтерпретацію намальованих об'єктів і виникли асоціацій. Використовуються механізми невербального самовираження та візуальної комунікації (30% ).

 

 

Сфери аналізу, то, що має значення при аналізі творчості:

 

- Як людина себе висловлює;

- Що він висловлює;

- В якій формі;

- Як це впливає на людину або групу.

Методи арт – терапії: 

·        Казкотерапія  

·        Ізотерапія

·        Піскова терапія

·        Ігрова терапія

·        Лялькотерапія

·        Глинотерапія

·        Музикотерапія

·        Бібліотерапія

·        Танцювальна терапія

·        Фототерапія  

 

Висновок


    В даний час арт-терапія набуває все більшої популярності. А  метою застосування арт-терапії в освіті є збереження або відновлення здоров'я  дітей/учнів,  їх адаптація до умов освітньої установи. Тому головною метою використання арт-терапії у роботі  психолога полягає у гармонізації розвитку особистості через розвиток вміння самовираження та самопізнання. На мій погляд, терапія творчістю дуже прогресивний напрямок. Використовуючи знання суміжних наук як доповнення у роботі  психолога поступово займе гідне місце серед інших методів.

 

Список  рекомендованої  літератури

1.  Арт-тарапия – новые горизонты / Под ред. А.И.Копытина. – М.:Когито-Центр,2006. – 336с. 
2.  Арт-терапия: Хрестоматия / Под. ред. А. И. Копытина. – СПб.: Питер, 2001. – 320 с. 
3.  Вальдес Одриосола М. С. Арт-терапия в работе с подростками: Психотерапевтические виды художественной деятельности: Методическое пособие. – М.: Владос, 2007. – 63 с. 
4.  Киселева М. В. Арт-терапия в работе с детьми: Руководство для детских психологов, педагогов, врачей и специалистов, работающих с детьми. - СПб.: Речь, 2006. – 160 с. 
5.  Копытин А.И., Свистовская Е.Е. Арт-терапия детей и подростков. - Когнито-центр, 2007. 
6.  Кроль, В.М. Психология и педагогика: Уч. пособие для техн. вузов/ В.М.Кроль – М.: Высшая школа, 2001 
7.  МакНифф Ш. Творчество за рамками привычного: расширение возможностей психологических исследований с помощью искусства // Исцеляющее искусство: журнал арт-терапии. – 2002. – Том 5, №2. – С. 8-25. 
8.  Шевандрин, Н.И. Основы психологической диагностики: Учебник для студ.вузов: В 3ч./ Н.И.Шевандрин. – М.: ВЛАДОС, 2003. 

9.     Алексеева М.Ю. «Практическое применение элементов  арт – терапии в работе учителя», М., 2003

10.                       Киселева М.В. « Арт – терапия  в работе с детьми». СПб.: Речь, 2008

11.                       Лановой В.Е. « Метод - Напиши рассказ». Диагностика, терапия  и прогноз». СПб.:Речь,2006

          Інформація : 

 

Залишайте Ваші відгуки та пропозиції, станьте активним учасником сайту - це є гарним стимулом для подальшої корисної і творчої роботи. Чекаю Вашого зворотного зв`язку! 

Категория: Мои статьи | Добавил: adminschool (05.10.2014)
Просмотров: 2698 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: